Lech Dudarewicz - ZnanyLekarz.pl

Jak przygotować się do badania USG?

Pacjentka na umówioną wizytę powinna zgłosić się z opróżnionym pęcherzem moczowym i możliwie kompletną dokumentacją, dotyczącą ciąży, a zwłaszcza z opisami badań i w przypadku USG warto zabrać również zdjęcia z poprzednich badań. Z dokumentacji obrazowej często można wiele wywnioskować.
 
Mimo że badanie najczęściej trwa około 30 minut, należy jednak zarezerwować sobie więcej czasu: badanie może być wymagające technicznie, wymagać dłuższej oceny np. ułożenie płodu w macicy czasami uniemożliwia pełne badanie i konieczne może być dokończenie badania po przerwie.

Jak się ubrać na badania prenatalne?

USG pierwszego trymestru nie wymaga specjalnych przygotowań. Warto wygodnie się ubrać, tak by można było łatwo odsłonić brzuch. Należy mieć ze sobą wyniki wszystkich wykonanych wcześniej badań – zarówno laboratoryjnych, jak i obrazowych.

Jak wyglądają pierwsze badania prenatalne?

Podczas pierwszego USG lekarz przede wszystkim dokonuje pomiaru przezierności fałdu karkowego oraz określa wiek ciąży. W II trymestrze skupia się na dokładnej ocenie budowy ciała dziecka i narządów wewnętrznych, a podczas ostatniego USG prenatalnego dodatkowo ustala tempo wzrastania płodu i lokalizację łożyska.