Lech Dudarewicz - ZnanyLekarz.pl

USG 2 trymestru

USG w II trymestrze ciąży, zwane często „usg połówkowym”, to procedura diagnostyczna, która pozwala lekarzom na dokładne zbadanie anatomii i rozwoju płodu. To badanie wykonuje się zwykle między 18 a 22 tygodniem ciąży.
 
II trymestr to czas, kiedy można wyraźnie zobaczyć struktury anatomiczne dziecka w USG. Badanie połówkowe umożliwia ocenę narządów wewnętrznych płodu, kręgosłupa, kończyn oraz ilości płynu owodniowego. Badanie USG pomaga także oceniać stan łożyska, pępowiny, a także szyjkę macicy.

Znaczenie USG połówkowego dla zdrowia płodu

USG połówkowe ma kluczowe znaczenie dla zdrowia malucha, ponieważ pozwala wykryć szereg problemów, o różnych przyczynach (rozwojowych, genetycznych, infekcyjnych), które mogą zagrażać ciąży/płodowi.

Kiedy powinniśmy wykonać USG 2 trymestru?

Zalecany czas badania to 18 do 22 tygodnia ciąży, ale lekarz może ustalić wskazania do badania wcześniejszego lub póxniejszego.
 
Precyzyjne określenie wieku ciążowego jest kluczowe dla planowania terminu badania. W oparciu o wiek ciążowy i wyniki dotychczasowych badań oraz ewentualnie dane z wywiadu, lekarz będzie mógł ustalić najodpowiedniejszy moment wykonywania USG połówkowego.

Co oceniamy podczas USG 2 trymestru?

Lekarz podczas badania USG dokładnie przygląda się różnym organom płodu. Wiele rodzajów wad jest wykluczanych za pomocą USG połówkowego, w tym wady serca, twarzoczaszki, defekty cewy nerwowej takie jak rozszczep kręgosłupa.

Jak wygląda badanie USG 2 trymestru?

Podczas badania lekarz używa specjalnej sondy, którą przesuwa po skórze brzucha kobiety ciężarnej, wykorzystując specjalny żel. Jest to bezbolesne badanie, które nie wymaga żadnych specjalnych przygotowań oprócz opróżnienia pęcherza moczowego.
 
Na podstawie obrazu uzyskanego w trakcie badania USG, lekarz będzie mógł omówić stan zdrowia dziecka, strukturę jego narządów oraz ewentualne problemy, które mogą wymagać dalszej interwencji.
 
Jeżeli podczas USG wykryte zostaną jakiekolwiek nieprawidłowości, lekarz omówi z Tobą dostępne możliwości i ewentualne dalsze kroki. Możliwe będzie przeprowadzenie dalszych badań diagnostycznych, takich jak badania genetyczne.

Różnice między USG połówkowym a USG genetycznym

USG połówkowe i USG genetyczne są oba rodzajami USG wykonywanymi w trakcie ciąży, to są one wykonywane w różnych celach.
 
Zazwyczaj, USG genetyczne jest zalecane, kiedy istnieją określone ryzyka lub wskazania, które mogą sugerować większe prawdopodobieństwo wystąpienia wad genetycznych u płodu.
 
Choć USG połówkowe pozwala na wykrycie wielu wad, niektóre wady genetyczne mogą wymagać bardziej specjalistycznego badania, jakim jest USG genetyczne.

Popularne pytania

Jak przygotować się do USG w drugim trymestrze ciąży?

Pełny pęcherz jest bardzo ważny podczas badania USG. Opróżnij pęcherz na 90 minut przed egzaminem, a następnie wypij jedną szklankę płynu (woda, mleko, kawa itp.) na około godzinę przed badaniem.

Ile trwa USG II trymestru?

USG II trymestru trwa kilkadziesiąt minut, jest nieinwazyjne i bezbolesne. Nie wymaga też specjalnego przygotowania, choć warto zgłosić się na nie z wypełnionym pęcherzem.

Gdzie czuć ruchy dziecka w 20 tygodniu?

W tym okresie nie należy spodziewać się silnych kopnięć ani mocnych uderzeń. Ruchy dziecka to raczej delikatne muśnięcia macicy od wnętrza brzucha, odczuwane jako przelewanie się treści pokarmowej, bulgotanie czy „bąblowanie” w brzuchu.