Lech Dudarewicz - ZnanyLekarz.pl
USG 12 tydzień ciąży

USG 12 tydzień ciąży

Badanie USG w 12. tygodniu ciąży, które jest często określane jako nieinwazyjne badanie prenatalne, ma na celu szczegółową ocenę rozwoju płodu. Podczas tego badania lekarz będzie oceniał przezierność karkową, inne parametry określające ryzyko wystąpienia u płodu m.in. zespołu Downa oraz budowę anatomiczną płodu, jak również przepływ krwi w tętnicach macicznych matki.

Jakie informacje można uzyskać z badania USG w 12. tygodniu?

Badanie USG w 12. tygodniu ciąży może dostarczyć wiele istotnych informacji dotyczących rozwoju płodu. Podczas tego badania możliwe jest m.in. oszacowanie ryzyka wystąpienia wad genetycznych m.in. na podstawie pomiaru przezierności karkowej i innych parametrów, wykluczenie części wad wrodzonych wielu narządów, w tym serca, twarzoczaszki, układu kostnego itp.. Badanie to pozwala również ocenić w części przypadkó płeć dziecka, choć decyzja o poznaniu płci maluszka zazwyczaj pozostawiana jest przyszłym rodzicom.

Czy badanie może wiązać się z jakimiś powikłaniami?

Badanie USG w 12. tygodniu ciąży, jako nieinwazyjny test, nie wiąże się z żadnymi powikłaniami ani dla matki, ani dla płodu. 

Czy badanie USG jest w 100% dokładne?

Zawsze istnieje  ryzyko wystąpienia błędów diagnostycznych lub nieprawidłowych interpretacji wyników badania.

Jakie są korzyści z przeprowadzenia badania USG w 12. tygodniu ciąży?

Przeprowadzenie badania USG w 12. tygodniu ciąży ma wiele korzyści zarówno dla przyszłej mamy, jak i dla dziecka. Pozwala ono na wczesne wykluczenie lub wykrycie ewentualnych problemów zdrowotnych u płodu oraz dostarcza cennych informacji pozwalających na podjęcie dalszych działań diagnostycznych lub terapeutycznych, między innymi w przypadku stwierdzenia wyższego ryzyka wystąpienia nadciśnienia indukowanego przez ciążę u Matki, zastosowanie profilaktyki Acardem, po wykluczeniu przeciwwskazań w ponad 80% przypadków zapobiega temu groźnemu powikłaniu. Podobnie jest w przypadku stwierdzenia wyższego ryzyka zaburzeń wzrostu płodu.

Popularne pytania

Co widać na USG w 12 tygodniu?

Pacjentka może zaobserwować na ekranie jak dziecko podskakuje, porusza kończynami, otwiera buzię itp. Lekarz komentuje badanie w stopniu odpowiednim do sytuacji.

Czy USG w 12 tygodniu jest dopochwowe?

Przyszli rodzice często zastanawiają się, czy USG genetyczne, czyli pierwsze badanie prenatalne, przeprowadzane jest dopochwowo czy przez brzuch. Otóż 12. tydzień ciąży to czas, w którym USG może być dokonywane już przez powłoki brzuszne, ale często konieczne jest również badanie przezpochwowe. Przyszły Tata zajmuje miejsce od strony głowy Pacjentki, dzięki czemu może Ona się czuć mniej skrępowana, ale zawsze to Pacjentka decyduje czy i kiedy osoba towarzysząca może być obecna.

Jak długo trwa badanie 12-tygodniowe?

Większość badań USG przeprowadza specjalnie przeszkolony ultrasonografista. Proces ten trwa zwykle od 20 do 30 minut.